Forum AutoPlus Strona Główna AutoPlus
Forum motoryzacyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

vw golf II vs. vw golf IV

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum AutoPlus Strona Główna -> Technika w motoryzacji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przemek
Administrator



Dołączył: 15 Kwi 2006
Posty: 1556
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Perła

PostWysłany: Pon 21:49, 05 Cze 2006    Temat postu: vw golf II vs. vw golf IV

W krajach Unii Europejskiej w ostatnich 30 latach liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach zmalała. W Polsce wzrosła prawie dwukrotnie. Na początku lat 80. znaczenie nabrały zderzenia czołowe, a zwłaszcza kolizje z przesunięciem - przy kontakcie przodów samochodów. Wzmocniono karoserię tak, aby lepiej mogła pochłaniać energię uderzenia. Wprowadzono poduszki powietrzne. Najnowocześniejsze układy bezpieczeństwa biernego składają się z pasów bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikiemsiły napięcia i poduszek powietrznych (czołowych i bocznych), które mogą napełniać się stopniowo, odpowiednio do siły uderzenia. Postęp w ostatnim dziesięcioleciu w zakresie bezpieczeństwa pasażerów w czasie zderzenia czołowego z przesunięciem został udowodniony podczas crash-testu w centrum zderzeniowym Dekry. Do próby wybrano Volkswageny Golfy II i IV generacji. Auta użyte do tego testu zostały zakupione na rynku wtórnym (samochodów używanych). Starano się przy tym, żeby ich stan techniczny był możliwie najlepszy. 3 - letni Golf IV z silnikiem 1.4 wyposażony był w poduszki powietrzne czołowe i boczne, pasy bezpieczeństwa z napinaczami oraz teleskopową kolumnę kierownicy. Na bezpieczeństwo wpłynęły też dobre strefy zgniotu, sztywna kabina pasażerska, odporna na uderzenia ściana grodziowa oraz zmniejszone przemieszczenie pedałów do wnętrza. Golf II z roku 1987 wyposażony był w silnik 1.8. Na wyposażeniu miał jedynie 3 - punktowe pasy bezpieczeństwa. Jego masa własna była mniejsza aż o 200 kg (1152 kg) od ciężaru Golfa IV (1352 kg). Pasażerów odwzorowały w każdym z pojazdów dwa manekiny o przeciętnym wzroście, odpowiadającym 50 % średniej populacji mężczyzn. W trakcie crash-testu mierzono przyspieszenie dla głowy, klatki piersiowej i miednicy, wielkość momentów i sił oddziałujących na szyję, klatkę piersiową, uda i golenie. Obydwa pojazdy rozpędzone zostały do prędkości 55 km/h, po czym zderzyły się czołowo ze stopniem pokrycia wynoszącym 40 procent szerokości przedniej części Golfa II - łatwiej mówiąc zderzenie offsetowe 40 procentowe. Wyniki są nieprawdopodobne. Golf II po teście wyglądał jak zgnieciona puszka. Lewy przedni słupek został całkowicie złamany i wciśnięty do przedziału pasażerskiego. Bardzo mocne uderzenie głowy i klatki piersiowej kierowcy nie daje żadnych szans na przeżycie. Siły przekraczające wartości graniczne są kilkakrotnie wyższe od wartości zanotowanych w nowym Golfie. Bardzo duże obrażenia wewnętrzne odniósłby pasażer. Miał minimalne szanse, żeby przeżyć wypadek. Z przeprowadzonego przez Dekrę testu wynika, że samochody poprzednich generacji nie są tak bezpieczne jak nowsze modele.
Uszkodzenia Volkswagena Golfa II obejmują całą przednią część pojazdu, sięgając aż do tylnych drzwi. Znacznemu odkształceniu uległ przedni słupek wraz z przednią częścią ramy dachu. Rozmiar uszkodzeń zwiększył zainstalowany szyberdach. Mocno zdeformowana została podłoga przedziału pasażerskiego i lewy próg. Przednie lewe drzwi zostały zniszczone na całej powierzchni. Golf II nie posiadał poduszek powietrznych. Przemieszczenie się deski rozdzielczej w głąb kabiny spowodowało zmiażdżenie nóg kierowcy i przesunięcie go wraz z fotelem do tyłu. Uszkodzenia Golfa IV były o wiele mniejsze. Zgnieceniu uległa przednia część samochodu. Siła uderzenia nie dotarła do obu drzwi (tak jak w Golfie II). Pasażer i kierowca VW Golfa IV nie doznali dużych urazów.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum AutoPlus Strona Główna -> Technika w motoryzacji Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin